SPG054-40
DigiKey Part Number
2223-SPG054-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG054-40
Description
TEG, 5.4 V / 1 A OUTPUT, 40 X 40
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 5.4W @ 27°C 1 A 300°C
EDA/CAD Models
SPG054-40 Models
Category
Height
4.30mm
Current - Max
1 A
Voltage - Max
5.4 V
Resistance
5.4 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
5.4W @ 27°C