63MU104MA13216 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 63MU104MA13216 |
Description | CAP FILM 0.1UF 20% 63VDC 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 63V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 63MU104MA13216 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Tolerance ±20% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - DC 63V | Applications DC Link, DC Filtering |