ASB160PS54
DigiKey Part Number
1470-ASB160PS54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB160PS54
Description
AC/DC CONVERTER 54V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 54V 2.96A 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASB160PS54 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
XP Power
Features
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote Sense, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
Full Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.78" H (116.8mm x 61.0mm x 19.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, TUV, UKCA, UL
Voltage - Output 1
54V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.96A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
160 W
Load Regulation
±0.5%