MS351R040
DigiKey Part Number
570-MS351R040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS351R040
Description
ICL 1 OHM 40A 35MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 1 Ohms 40 A 1.378" (35.00mm)
Category
Current - Steady State Max
40 A
R @ Current
12 mOhms
Series
Diameter
1.378" (35.00mm)
Lead Spacing
0.748" (19.00mm)
Part Status
Active
Approval Agency
UL
R @ 25°C
1 Ohms