OPB350L250
DigiKey Part Number
365-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPB350L250
Description
SENSOR OPT SLOT PHOTOTRAN PCB MT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor Liquid 0.250" (6.35mm) Phototransistor PCB Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OPB350L250 Models
Category
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Manufacturer
TT Electronics/Optek Technology
Current - Collector (Ic) (Max)
50 mA
Series
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Sensing Distance
0.250" (6.35mm)