ZUP20-10/U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 14
Datasheet
0 ~ 20VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 10A Output 200W Features Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
Why Thermocouple A Power Supply?
ZUP20-10/U
DigiKey Part Number
285-1673-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZUP20-10/U
Description
PWR SUP BENCH PROG 0-20V 200W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Size / Dimension
13.780" L x 4.882" W x 2.756" H (350.00mm x 124.00mm x 70.00mm)
Power (Watts)
200W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.02% + 12mV
Voltage Regulation - Line
1mV + 0.005%
Voltage Regulation - Load
2mV + 0.005%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
0.01% + 2mA
Current Regulation - Load
0.01% + 5mA
Voltage - Output
0 ~ 20VDC
Ripple
5mV
Current - Output
0 ~ 10A