RGA4W250W010A-001
DigiKey Part Number
285-RGA4W250W010A-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGA4W250W010A-001
Description
DC DC CONVERTER 3.3-40V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 40V 10A 9V - 53V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGA4W250W010A-001 Models
Category
Power (Watts)
400 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Part Status
Active
Efficiency
97.5%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.40" L x 1.40" W x 0.51" H (35.6mm x 35.6mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Max)
53V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
10A