PYQ75-36WS24
DigiKey Part Number
285-PYQ75-36WS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYQ75-36WS24
Description
DC DC CONVERTER 24V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.12A 9V - 75V Input
EDA/CAD Models
PYQ75-36WS24 Models
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
3.12A