PXD40-48WS15
DigiKey Part Number
285-PXD40-48WS15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD40-48WS15
Description
DC DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2.666A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXD40-48WS15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
2.666A
Standard Number
Power (Watts)
40 W