PFE500S-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 11
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 33A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
PFE500S-12
DigiKey Part Number
285-1493-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500S-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 500W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Universal Input
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
82%
Part Status
Obsolete
Package / Case
11-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
33A
Load Regulation
48mV
Power (Watts)
500 W