HWS100-48/ME
DigiKey Part Number
285-1278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS100-48/ME
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.30" L x 1.10" W x 3.23" H (160.0mm x 28.0mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
2.1 A