DRL100-24-1/C2
DigiKey Part Number
285-2948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL100-24-1/C2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 101W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.2A
EDA/CAD Models
DRL100-24-1/C2 Models
Category
Current - Output (Max)
4.2A
Power (Watts)
101W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.19" L x 2.83" W x 3.58" H (55.6mm x 72.0mm x 90.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
373V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V