DRB120-12-3-A0
DigiKey Part Number
285-DRB120-12-3-A0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB120-12-3-A0
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRB120-12-3-A0 Models
Category
Voltage - Isolation
3.51 kV
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
89.4%
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
Size / Dimension
4.87" L x 2.17" W x 5.08" H (123.8mm x 55.2mm x 129.0mm)
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Standard Number
61010-1;60950-1;62368-1
Voltage - Output 1
12V
Current - Output (Max)
10A
Base Product Number
Power (Watts)
120W