DPP100-24
DigiKey Part Number
285-1212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPP100-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.2A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DPP100-24 Models
Category
Power (Watts)
100W
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
87%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.81" L x 2.86" W x 2.95" H (96.8mm x 72.6mm x 74.9mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.2A