CUS250LD-3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-CUS250LD-3-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CUS250LD-3 |
Description | AC/DC CONVERTER 3.3V 250W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 265 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CUS250LD-3 Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Bulk | Efficiency 90% |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Open Frame, Conformal Coated | Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC | Size / Dimension 7.80" L x 4.00" W x 1.18" H (198.0mm x 102.0mm x 30.0mm) |
Voltage - Output 1 3.3V | Approval Agency CE |
Current - Output 1 50 A | Base Product Number |