CC15-2415SFH-E | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CC15-2415SFH-E-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC15-2415SFH-E |
Description | DC DC CONVERTER 15V 15W |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1A 18V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 15 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tray | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Efficiency 89% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 20-DIP Module, 17 Leads |
Voltage - Input (Min) 18V | Size / Dimension 1.51" L x 1.17" W x 0.27" H (38.4mm x 29.6mm x 6.8mm) |
Voltage - Input (Max) 36V | Control Features Enable, Active Low |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 1A |