STS10DN3LH5
DigiKey Part Number
497-10011-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10011-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10011-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS10DN3LH5
Description
MOSFET 2N-CH 30V 10A 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 10A 2.5W Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STS10DN3LH5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 5A, 10V
Manufacturer
STMicroelectronics
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6nC @ 5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
475pF @ 25V
Part Status
Not For New Designs
Power - Max
2.5W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
10A