STPS20200CT
DigiKey Part Number
497-13731-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20200CT
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 10A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS20200CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 10 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A