STPS10150CT
DigiKey Part Number
497-5398-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10150CT
Description
DIODE ARRAY SCHOT 150V 5A TO-220
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 5A Through Hole TO-220-3
EDA/CAD Models
STPS10150CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A