STM32L152RBT6A
DigiKey Part Number
497-15829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L152RBT6A
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L152RBT6A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
32K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 20x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz