STM32L031C4T6
DigiKey Part Number
497-17482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L031C4T6
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L031C4T6 Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz