STD4NK100Z
DigiKey Part Number
497-16035-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16035-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16035-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD4NK100Z
Description
MOSFET N-CH 1000V 2.2A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 2.2A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD4NK100Z Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
601 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
90W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.8Ohm @ 1.1A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 50µA