RPCQ1206JT1R00 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RPCQ1206JT1R00 |
Description | RES, PULSE, 1206, 1 OHM, 5%, 1W |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RPCQ1206JT1R00 Models |
Category | Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±400ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |