RNAN0603BKE1K50
DigiKey Part Number
738-RNAN0603BKE1K50TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNAN0603BKE1K50CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNAN0603BKE1K50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNAN0603BKE1K50
Description
RES PREC, AIN, 0603, 1.5 KOHM, 0
Detailed Description
1.5 kOhms ±0.1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)