HVCB2010DDC500M
DigiKey Part Number
HVCB2010DDC500MTR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB2010DDC500MCT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB2010DDC500MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2010DDC500M
Description
RES 500M OHM 0.5% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 MOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVCB2010DDC500M Models
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)