HVCB1206JDC200M
DigiKey Part Number
HVCB1206JDC200MTR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB1206JDC200MCT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB1206JDC200MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB1206JDC200M
Description
RES 200M OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
200 MOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB1206JDC200M Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)