HMC1206JT500M
DigiKey Part Number
HMC1206JT500MTR-ND - Tape & Reel (TR)
HMC1206JT500MCT-ND - Cut Tape (CT)
HMC1206JT500MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC1206JT500M
Description
RES 500M OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
500 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
HMC1206JT500M Models
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)