HMC0805JT500M
DigiKey Part Number
HMC0805JT500MTR-ND - Tape & Reel (TR)
HMC0805JT500MCT-ND - Cut Tape (CT)
HMC0805JT500MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC0805JT500M
Description
RES 500M OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
500 MOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
HMC0805JT500M Models
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)