HMC0402JT33M0
DigiKey Part Number
HMC0402JT33M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HMC0402JT33M0CT-ND - Cut Tape (CT)
HMC0402JT33M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC0402JT33M0
Description
RES 33M OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
33 MOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
HMC0402JT33M0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)