CSS-13050-204
DigiKey Part Number
2223-CSS-13050-204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS-13050-204
Description
SPEAKER 4OHM 20W TOP PORT 90DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 20 W 104 Hz ~ 15 kHz Top Round
Category
Power - Rated
20 W
Power - Max
25 W
Packaging
Box
Shape
Round
Material - Cone
Paper
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
104 Hz ~ 15 kHz
Size / Dimension
5.098" Dia (129.50mm)
Frequency - Self Resonant
130Hz
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Impedance
4 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
90.00
Distortion Rating
8% Max @ 1kHz, 1W
Efficiency - Testing
1W/500mm