CDM-20008
DigiKey Part Number
102-2502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-20008
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 92DB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 448 Hz ~ 7 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CDM-20008 Models
Category
Efficiency - Testing
300mW/100mm
Power - Rated
300 mW
Power - Max
500 mW
Frequency Range
448 Hz ~ 7 kHz
Frequency - Self Resonant
560Hz
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Efficiency - dBA
92.00
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)