CDM-15008 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 575
Datasheet
8 Ohms General Purpose Speaker 250 mW 720 Hz ~ 20 kHz Top Round
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDM-15008
DigiKey Part Number
102-2496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-15008
Description
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 92DB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Efficiency - Testing
300mW/100mm
Manufacturer
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
250 mW
Packaging
Tray
Power - Max
500 mW
Part Status
Obsolete
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
720 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
900Hz
Termination
Spring Type
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Efficiency - dBA
92.00
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)