450LLE68MEFC18X31.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 158
Datasheet
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
450LLE68MEFC18X31.5
DigiKey Part Number
450LLE68MEFC18X31.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450LLE68MEFC18X31.5
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450LLE68MEFC18X31.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C