35MU683KZ12012
DigiKey Part Number
1189-4334-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-4334-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-4334-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MU683KZ12012
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 35VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 35V Acrylic, Metallized 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35MU683KZ12012 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
35V