R6007END3TL1
DigiKey Part Number
846-R6007END3TL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-R6007END3TL1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-R6007END3TL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6007END3TL1
Description
MOSFET N-CH 600V 7A TO252
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 7A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
390 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
620mOhm @ 2.4A, 10V