R6007END3TL1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R6007END3TL1 |
Description | MOSFET N-CH 600V 7A TO252 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 7A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount TO-252 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Not For New Designs | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 390 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 78W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 620mOhm @ 2.4A, 10V | Base Product Number |