BST70B2P4K01-VC
DigiKey Part Number
846-BST70B2P4K01-VC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BST70B2P4K01-VC
Description
HSDIP20, 1200V, 70A, FULL-BRIDGE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 70A (Tc) 385W (Tc) Through Hole 20-HSDIP
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 22.2mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170nC @ 18V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
385W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
20-PowerDIP Module (1.508", 38.30mm)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
70A (Tc)
Supplier Device Package
20-HSDIP
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 70A, 18V