BD33C0AFP-CE2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BD33C0AFP-CE2 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BD33C0AFP-CE2 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 2.5 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 2.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 26.5V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA | Supplier Device Package TO-252-3 |