RHV2-2424S/R20
DigiKey Part Number
945-RHV2-2424S/R20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHV2-2424S/R20
Description
DC DC CONVERTER 24V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 84mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RHV2-2424S/R20 Models
Category
Current - Output (Max)
84mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
20 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
16-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
1.77" L x 0.59" W x 0.67" H (45.0mm x 15.0mm x 17.0mm)