PA1005.050NLT
DigiKey Part Number
553-1527-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1527-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1527-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA1005.050NLT
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.75mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary 500 µH Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA1005.050NLT Models
Category
Inductance
500 µH
Manufacturer
Pulse Electronics
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
Series
DC Resistance (DCR)
0.75mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.284" L x 0.330" W (7.21mm x 8.38mm)
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Type
Invasive
Termination Style
Gull Wing
Current Rating (Amps)
20 A