AS01608MS-SP16-WP-R
DigiKey Part Number
668-1607-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01608MS-SP16-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 90DB
Detailed Description
8 Ohms Receiver Speaker 700 mW 500 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01608MS-SP16-WP-R Models
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Material - Cone
Polyimide (PI)
Frequency Range
500 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
950Hz
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)
Efficiency - dBA
90.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)