NTPF082N65S3F
DigiKey Part Number
NTPF082N65S3FOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTPF082N65S3F
Description
MOSFET N-CH 650V 40A TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 40A (Tc) 48W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTPF082N65S3F Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3240 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
48W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
82mOhm @ 20A, 10V