XF3M-1115-1B-R100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 2,906
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Datasheet
11 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
XF3M-1115-1B-R100
DigiKey Part Number
XF3M11151BR100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XF3M-1115-1B-R100
Description
CONN FFC FPC 11POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
XF3M-1115-1B-R100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Packaging
Bulk
Actuator Material
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
11
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness
Flash
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)