UCS2V680MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 108
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 225
Upgrade
Rubycon
In Stock: 532
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 170
In Stock: 500
68 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UCS2V680MHD6
DigiKey Part Number
493-16701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2V680MHD6
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UCS2V680MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
687.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.375 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C