PRG18BB471MB1RB
DigiKey Part Number
490-2473-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2473-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2473-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG18BB471MB1RB
Description
PTC RESET FUSE 24V 10MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 24V 10 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRG18BB471MB1RB Models
Category
Current - Max
60 mA
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
470 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Max
24V
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Approval Agency
UL
Current - Trip (It)
21 mA