NFM41PC155B1H3L
DigiKey Part Number
490-12576-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-12576-1-ND - Cut Tape (CT)
490-12576-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM41PC155B1H3L
Description
CAP FEEDTHRU 1.5UF 20% 50V 1806
Detailed Description
1.5 µF Feed Through Capacitor 50V 6 A 9mOhm 1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFM41PC155B1H3L Models
Category
Current
6 A
DC Resistance (DCR) (Max)
9mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Capacitance
1.5 µF
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
50V