PIC16F886-E/ML
DigiKey Part Number
PIC16F886-E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F886-E/ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC16F886-E/ML Models
Packaging
Tube
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
20MHz