PIC16F690T-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F690T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F690T-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F690T-I/SODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F690T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F690T-I/SO Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SOIC
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)