PIC16F688-E/P
DigiKey Part Number
PIC16F688-E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F688-E/P
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F688-E/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
UART/USART
Supplier Device Package
14-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)