MRF24WB0MB/RM | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MRF24WB0MB/RM-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MRF24WB0MB/RM |
Description | RF TXRX MODULE WIFI U.FL SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | WiFi 802.11b Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Sensitivity -91dBm |
Mfr | Serial Interfaces JTAG, SPI |
Packaging Tray | Antenna Type Antenna Not Included, U.FL |
Part Status Obsolete | Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Current - Receiving 85mA |
RF Family/Standard WiFi | Current - Transmitting 115mA ~ 154mA |
Protocol | Mounting Type Surface Mount |
Modulation DSSS | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Frequency 2.4GHz | Package / Case Module |